Pozor na satelity bez licence na Cryptoworks!

25.05.2010 15:36

Chystáte se koupit levný satelitní komplet? Pozor, na přijímače s Cryptoworksem bez oficiální licence. Ve finále se vám může nákup prodražit!


CryptoWorks s oficiální licencíJak jistě víte, z důvodu ochrany vysílacích práv je většina českých a slovenských televizních programů vysílaných přes satelit kódována. Pro jejich sledování je zapotřebí satelitní přijímač s dekodérem a přístupová karta. Pro dlouhodobou spolehlivou funkčnost satelitního přijímacího zařízení je nutná kompatibilita tohoto dekodéru s přístupovou kartou. Na našem trhu funguje několik satelitních platforem. Skylink, CS Link i UPC Direct používají systém podmíněného přístupu CryptoWorks. Pro příjem jejich programů je tedy nutný přijímač s dekodérem (příp. CA modulem) CryptoWorks.

Ekonomická krize zvyšuje tlak na ceny prodávaného zboží. Důsledkem je dovoz produktů s nižší kvalitou, často obcházejících různá licenční pravidla. Tento trend se, bohužel, projevuje také v oblasti satelitní techniky.

Některé konkurenční satelitní komplety na českém trhu mohou obsahovat přijímače bez oficiální licence na dekódovací systém CryptoWorks. Komplet satelitního přijímače s nelicencovaným dekodérem CryptoWorks prodávaný s přístupovou kartou CryptoWorks (Skylink, CS Link) představuje nejen očividné porušování práv společnosti Irdeto, vlastníka systému CryptoWorks, ale rovněž velmi reálné riziko nefunkčnosti tohoto satelitního kompletu v okamžiku, kdy provozovatel satelitní platformy provede změnu ve vysílání, kterou nelicencovaný dekodér nebude podporovat.

Prodej satelitního přijímače bez oficiální licence lze přirovnat k prodeji počítačů s nelegálním softwarem.

V poslední době se prodej těchto přijímačů začal rozšiřovat i na velké obchodní řetězce. Nákupčí těchto řetězců evidentně podceňují riziko spojené s nabízením nelicencovaných výrobků.

Nákup levného kompletu s přijímačem bez oficiální licence CryptoWorks se tak může ve finále prodražit.

Zpět