Blog

Výhody pozemního TV vysílání a DVB-T2

Pozemní (terestriální) vysílání je na českém trhu nejsledovanější, nabízí všechny programy České televize a více než 20 kanálů českých komerčních TV stanic. Pozemní příjem přes anténu je pro diváky zdarma. Hlavní výhodou vysílacího standardu DVB-T2 je větší prostor pro televizní stanice a vysílání v lepší kvalitě. Pokud DVB-T umožňuje šířit v jedné vysílací síti obvykle čtyři až osm televizních programů v SD rozlišení obrazu, v DVB-T2 to je až 18 programů v SD rozlišení nebo 6 – 7 v rozlišení HD. V DVB-T2 je možné šířit i programy v UHD rozlišení (4K).

Potíže s příjmem DVB-T2

Nová norma DVB-T2 je mnohem citlivější na kvalitu signálu, než tomu bylo dosud u DVB-T. Tam kde byly potíže s příjmem DVB-T se problémy ještě prohloubí. Televizní signál má laicky řečeno dva ukazatele: sílu a kvalitu signálu. Sílu signálu lze při dostatečném poměru C/N pozvednout zesilovačem, jenže klíčová je vždy kvalita signálu. Ta je ovlivněna výkonem vysílače, vzdáleností antény od vysílače, profilem terénu, odrazy od blízkého i vzdáleného okolí a rušením, zejména v pásmu LTE a CDMA. Tyto faktory jsou idividuální a nelze je předem určit. Nevhodně zvolená anténa (zejména v SFN sítích) může kvalitu signálu zhoršit a směrovější anténa naopak zase zlepšit. Filtry se stávají nezbytnou součástí anténního systému. Častým nešvarem zhoršeného televizního příjmu bývá umísťování aktivních prvků (směrových pojítek) poskytovatelů internetu v bezprostřední blízkosti přijímacích antén STA, nebo provoz BTS ve směru příjmu televizních vysílačů. To vše má za následek někdy až extrémní zvýšení šumového pozadí TV signálu (zhoršení C/N) a tím nemožnost přijímat DVB-T2.

Jedna z mnoha sídlištních střech
Působení aktivních pojítek umístěných v bezprostřední blízkosti přijímacích antén STA (viz předchozí foto)- výsledkem je značné šumové pozadí způsobující vysokou chybovost TV signálu (C26) na mezní hranici příjmu - způsobuje kostičkování a neustálé výpadky obrazu.
Měření po opravě - použity nezbytné kmitočtové filtry a konverze vybraných DVBT2 kanálů
Co je Digital Audio Broadcasting ?

Digital Audio Broadcasting (DAB) je digitální rozhlasová technologie pro plošné vysílání rozhlasových stanic.
Ve formátech DAB, DAB+ a DMB je ve světě šířeno již více než 1500 rozhlasových programů a multimediálních služeb. DAB je způsob šíření signálu podobný jako u digitální televize DVB-T. DAB+ je přibližně dvakrát efektivnější než DAB díky použití audio kodeku AAC+. Na trh byl uveden v roce 2007 a má vyšší odolnost kvality příjmu i při ne zcela ideálních podmínkách. Stejně jako DVB-T umožňuje DAB v rámci jednoho multiplexu vysílat několik desítek stanic s různým datovým tokem dle zaměření (menší u mluveného slova, větší a tím kvalitnější u vážné nebo třeba rockové hudby). Nástup DAB je příležitost i pro menšinové hudební žánry, jak se dostat k posluchačům.

DAB/DAB+

Přednosti systému:
· Kvalitní zvuk bez šumu
· Jednoduchá volba programu
· Výborný mobilní příjem
· Doprovodná multimediální data
· Rozšíření programové a žánrové nabídky
· Energetická úspora oproti FM vysílání

Základní princip:
· Kódování zvuku MPEG 2 (DAB) nebo MPEG 4 (DAB+)
· Modulace OFDM (Orthogonal Frequency Division Multiplexing)
· Využívá III. televizní pásmo (174 – 230 MHz) nebo L pásmo (1452 – 1492 MHz)
· V jednom multiplexu může být 6 – 20 programů (podle kódování)

Mapa pokrytí DAB+
Mapa pokrytí DAB+ (1. listopad 2019)

Vysílání DAB+ probíhá v bývalém III. TV pásmu (pásmo 174.928 až 239.200 MHz). V systému DAB+ se ovšem zpravidla neudává kmitočet vysílače, ale tzv. kanál. Například kanál 12C, na kterém vysílá Český rozhlas v Čechách, má kmitočet 227.360 MHz, kanál 12D na kterém vysílá na Moravě a ve Slezsku pak 229.072 MHz. Stejně tak i přijímače zpravidla při ladění neindikují kmitočet, ale kanál. V systému DAB+ vysílá vždy několik stanic (typicky 8 až 20 dle nastavení datových toků) v tzv. multiplexu na určitém kanálu.

Potíže při příjmu DAB+ vysílání

Některé vysílače DAB+ v České republice ještě vysílají v neperspektivním L pásmu (1452–1492 MHz). L pásmo zatím používá již jen několik vysílačů pro soukromé provozovatele DAB+ vysílání. Od využití L pásma se již celosvětově ustoupilo – drtivá většina DAB+ přijímačů ani není schopna přijímat v pásmu L, to stejné platí i o rozvodech STA – nejsou způsobilé přijímat DAB+ v L pásmu. Vysílání DAB+ ve III. pásmu z vysílače Klínovec bylo spuštěno 1.11.2019 (kanál 12C) výkonem 10kW.  Aktuální stav pokrytí DAB+   viz mapa.

Nové vysílače multiplexu ČRo DAB+ od 1. listopadu 2019

  • České Budějovice – Kleť (kanál 12C, výkon 20 kW)
  • Jáchymov – Klínovec (kanál 12C, výkon 10 kW)
  • Brno – Kojál (kanál 12D, výkon 10 kW)
  • Zlín – Tlustá hora (kanál 12D, výkon 10 kW)
  • Klatovy – Doubrava (kanál 12C, 5 kW)
  • Olomouc – Radíkov (kanál 12D, 2 kW)
  • Plzeň – Sylván (kanál 12C, 1 kW)
  • Nový Jičín – Veselý kopec (kanál 12D, 1 kW)
  • Tasov – Tasov (kanál 12D, 300 Wattů)
Jak připojit DAB+ rádio (III. pásmo) k zásuvce STA

Do výstupu (TV) zásuvky společné antény zasunout některý z rozbočovačů (viz obrázky), do něj pak připojit televizor a do druhého výstupu DAB+ rádio.

Anténní rozbočovač 2x TV IEC (hybridní) Teroz
Anténní rozbočovač 2TV IEC (feritový) Teroz
TV rozbočovač IEC, kovový
TV/R zásuvka - rozbočovač zapojit do TV výstupu s kolíkem