Blog

Význam loga DVBT2

Proces certifikace slouží k zajištění co největšího počtu funkčních zařízení pro příjem DVB-T2. U zařízení opatřených logem byl ověřen příjem DVB-T2 nezávislými testy.  Společnost České Radiokomunikace a.s. nenese odpovědnost za jakoukoli následnou nekompatibilitu dotčeného zařízení způsobenou zejména změnou firmware či změnou jakýchkoli dalších parametrů zařízení nebo jakékoli problémy s příjmem terestrického televizního signálu.

Výhody pozemního TV vysílání a DVB-T2

Pozemní (terestriální) vysílání je na českém trhu nejsledovanější, nabízí všechny programy České televize a více než 20 kanálů českých komerčních TV stanic. Pozemní příjem přes anténu je pro diváky zdarma. Hlavní výhodou vysílacího standardu DVB-T2 je větší prostor pro televizní stanice a vysílání v lepší kvalitě. Pokud DVB-T umožňuje šířit v jedné vysílací síti obvykle čtyři až osm televizních programů v SD rozlišení obrazu, v DVB-T2 to je až 18 programů v SD rozlišení nebo 6 – 7 v rozlišení HD. V DVB-T2 je možné šířit i programy v UHD rozlišení (4K).

Jak přijímat DVB-T2

Pro příjem DVB-T2 potřebujete televizor s integrovaným tunerem DVB-T2 nebo set-top-box DVB-T2 schopný přijímat v kodeku HEVC-H.265. ( logo – certifikát Českých Radiokomunikací).  K přechodu na DVB-T2 musí projít úpravami společné televizní antény (STA), které zajišťují rozvod televizního signálu do domácností. Plynulý přechod STA na DVB-T2 Vám zajistí naši školení specialisté. O způsobilosti Vaší STA přijímat DVB-T2 vystavíme měřící protokol, na požádání změříme signál v libovolné zásuvce.


Co je Digital Audio Broadcasting ?

Digital Audio Broadcasting (DAB) je digitální rozhlasová technologie pro plošné vysílání rozhlasových stanic.
Ve formátech DAB, DAB+ a DMB je ve světě šířeno již více než 1500 rozhlasových programů a multimediálních služeb.

DAB je způsob šíření signálu podobný jako u digitální televize DVB-T. DAB+ je přibližně dvakrát efektivnější než DAB díky použití audio kodeku AAC+. Na trh byl uveden v roce 2007 a má vyšší odolnost kvality příjmu i při ne zcela ideálních podmínkách. Stejně jako DVB-T umožňuje DAB v rámci jednoho multiplexu vysílat několik desítek stanic s různým datovým tokem dle zaměření (menší u mluveného slova, větší a tím kvalitnější u vážné nebo třeba rockové hudby). Nástup DAB je příležitost i pro menšinové hudební žánry, jak se dostat k posluchačům.

DAB/DAB+

Přednosti systému:
· Kvalitní zvuk bez šumu
· Jednoduchá volba programu
· Výborný mobilní příjem
· Doprovodná multimediální data
· Rozšíření programové a žánrové nabídky
· Energetická úspora oproti FM vysílání

Základní princip:
· Kódování zvuku MPEG 2 (DAB) nebo MPEG 4 (DAB+)
· Modulace OFDM (Orthogonal Frequency Division Multiplexing)
· Využívá III. televizní pásmo (174 – 230 MHz)
nebo L pásmo (1452 – 1492 MHz)
· V jednom multiplexu může být 6 – 2
0 programů (podle kódování)

Základní parametry systému DAB

 • Způsob přenosu OFDM (Orthogonal Frequency Division Multiplexing)
  – jedná se o
  širokopásmovou modulaci využívající kmitočtové dělení kanálu
  – spočívá v použití několika subnosných kanálů které jsou dále modulovány dle potřeby (QPSK, DQPSK)
  – umožňuje použítí jednofrekvenční sítě SFN (Single Frequency Network)
  OFDM je standard pro DAB a DVB (používá se např. i pro ADSL)
 •  Šířka pásma

1,536 MHz

 • Přenosová rychlost

1,8 Mb/s

 • Vysílací frekvence

III Band (174 230 MHz) – pásmo rozděleno na kanály 5 (A – D) 13 ( A – F)
L  Band ( 1452
1492 MHz) – pásmo rozděleno na kanály LA – LP

Mapa pokrytí DAB  (leden 2019)
Mapa pokrytí DAB (leden 2019)

Vysílání DAB+ probíhá v bývalém III. TV pásmu (pásmo 174.928 až 239.200 MHz). V systému DAB+ se ovšem zpravidla neudává kmitočet vysílače, ale tzv. kanál. Například kanál 12C, na kterém vysílá Český rozhlas v Čechách, má kmitočet 227.360 MHz, kanál 12D na kterém vysílá na Moravě a ve Slezsku pak 229.072 MHz. Stejně tak i přijímače zpravidla při ladění neindikují kmitočet, ale kanál. V systému DAB+ vysílá vždy několik stanic (typicky 8 až 20 dle nastavení datových toků) v tzv. multiplexu na určitém kanálu.

Potíže při příjmu DAB+ vysílání

Některé vysílače DAB+ v České republice ještě vysílají v neperspektivním pásmu L (v rozmezí 1452–1492 MHz jsou kanály označeny LA až LP). Jedná se o pásmo, které používají pouze určité vysílače soukromých provozovatelů DAB+ vysílání. Od jeho využití se celosvětově ustoupilo, drtivá většina přijímačů ani není schopna přijímat v pásmu L. V blízké budoucnosti bude provoz v L pásmu zastaven i u nás.